Взаимодействие на натрий с хлор
Парченце натрий се нагрява в пламъка на горелка. Така нагретия натрий внасяме в стъкленица с хлор, който виждате, че има жълтозелен цвят. Натрият гори с жълт цвят в хлорната атмосфера, при което се отделя голямо количество топлина. В резултат в лъжичката се образува натриев хлорид (NaCl), който има бял цвят.
По-бурно протича взаимодействието между хлор и натрий, ако се използва катализатор.
Малко парченце натрий се поставя в колба, пълна с хлор. Като катализатор добавяме капка вода. Натрият бурно реагира с хлора, при което се получава натриев хлорид - NaCl.
Взаимодействие на натрий със сяра
Ще видим как сярата взаимодейства с алкалният метал натрий. За целта е необходимо първо да приготвим сярата, като я стрием на прах в порцеланово хаванче. Натрият е мнного актимен и се съхранява под петрол. Добре почистваме петрола и отрязваме малко парченце натрий. Виждаме, че натрият е много мек метал - той може да се реже с нож. За да реагират сярата и натрия, е достатъчно да има контакт между тях. Реакцията протича със взрив. Получава се динатриев сулфид - Na2S.
По-активно протича реакцията между натрий и разтопена сяра:
В епруветка нагряваме до стопяване около 1 г сяра (). Добавяме малко парченце натрий (колкото главичка на кибритена клечка). Натрият и сярата са активни елементи и взаимодействат помежду си с отделяне на голямо количество топлина. В стопената сяра металният натрий се стопява и протича бурна реакция между натрия и сярата - получава се динатриев сулфид - Na2S.
Взаимодействие на натрия с вода
Активните метали като натрия, при взаимодействието с метал образуват киселина. В петриева паничка поставяме дестилирана вода и фенолфталеин. Фенолфталеинът ще промени цвета си, когато в разтвора се образува основа. Почистваме оксидната корица, за да не пречи и поставяме натрия във водата. Натрият бурно взаимодейства с водата. Отделя се газообразен водород. Фенолфталеинът променя цвета си в малиновочервен - следователно в разтвора се е образувала основа - натриева основа или натриев хидроксид (NaOH).
В следващият опит може да видите "подскачащ" натрий.
В епруветка поставяме малко вода. Добавяме няколко капки фенолфталеин. Той ще промени цвета си, когато в разтвора се образува основа. Разбъркваме добре фенолфталеина и водата. Накрая добавяме малко петрол в епруветката. Той ще остане върху повърхността на водата, тъй като е по-лек от нея. Поставяме малко парченце натрий в епруветката. Водата с фенолфталеина се оцветява в малиновочервено, което показва, че се е образувала натриева основа. Парченцето натрий "подскача" нагоре-надолу, задвижвано от мехурчетата водород, които се отделят при реакцията.